RODINNÝ POKLAD - VLASTNÍ TERMÁLNÍ PRAMEN

Byla to tedy náhoda, že nejsilnější sirný pramen v Evropě byl objeven na pozemku naší rodiny a stal se jím Therme I.
Rodina Ortnerů je dodnes majitelem těchto termálních lázní I.

V roce 1948 naše rodina pronajala první pokoje na tehdejším statku a do malého Füssinga přišli první lázeňští hosté. Füssing prosperoval, stal se uznávaným lázeňským městem Füssing a největším lázeňským místem v Evropě. A také jsme pokračovali v rozvoji našeho hotelu a jsme hrdí na dnešní Ortnerův hotelový resort.

Farma a těžba ropy
Farma „farmáře ve Füssingu“ (rodina Wimmer) byla jednou ze 6 nemovitostí ve vesničce Füssing s celkovým počtem 38 obyvatel. Rodinný dolnobavorský čtyřboký statek sahá až do roku 1846.
Areál statku tvořil dům, stáje pro dobytek, koně, ovce a prasata, stodola a vozovna.

V roce 1925 postavil Georg Wimmer z vděčnosti za šťastný návrat domů z první světové války mezi dvěma starými lípami před nádvořím, kde kaplička stojí dodnes. Georg Wimmer zemřel v roce 1932.

Během Třetí říše se hledala ropa v údolí Inn, zejména v Pockinger Heath. V roce 1937 podepsala paní Wimmerová smlouvu s Bavorským průmyslem minerálních olejů (BMI), která stanovila, že na jejich pozemcích lze těžit ropu. Vrtné práce začaly na poli 150 metrů od farmy na podzim roku 1937.

Dne 8. února 1938 vystříkla z hloubky 960 m nad vrtnou věž místo oleje horká sirná voda jako fontána – Therme I byl na světě. Vrtná firma však poklad nepoznala a vrt znovu uzavřela.

V roce 1946 se Franz Ortner ze Schmidhamu oženil s Mathilde Wimmerovou, dcerou manželky Wimmerova farmáře, a převzal farmu. Od této chvíle se nemovitost jmenovala Ortnerhof. Franz Ortner věděl o vrtání a teplé vodě. Klíč od dřevěné chatrče odemkl „bránu ke změně jeho života a založení nového lázeňského střediska“. Otevřel uzávěr vrtačky, voda vystřelila 30 metrů a vznikl bazén. Děti, staří lidé, ti, kteří se vraceli z války, ale také Židé a Američané z nedalekého zajateckého tábora Waldstadt se přišli vykoupat a pocítili, že se jejich příznaky zlepšují. Franz Ortner tehdy neznal složení vody, ale uvědomil si, že jde o léčivou vodu.

Franz Ortner byl jediný, kdo věřil, že pramen horké vody u jeho statku je základem lázní. Všichni se obrátili proti němu. Ale nikdo ho nemohl od jeho nápadu odradit. Použil drenážní trubky přeměněné na sedací vany, postavil studnu k chlazení termální vody o teplotě 56 °C a energicky bojoval za vodní práva.

BMI nechala provést vodní test v Balneologickém ústavu v Mnichově, který označil pramen jako nejsilnější zdroj síry v Evropě.
Nyní BMI také uznalo hodnotu vody a pokračovalo v provozování termálních lázní jako veřejných lázní v roce 1947 - počátek termálních lázní Füssing.